Zakup odpowiedniego materaca, który zaspokoi nasze indywidualne potrzeby jest niezwykle trudny. Ze względu na bogatą ofertę proponowaną przez producentów musimy poświęcić tej sprawie nieco więcej czasu.


Konstrukcja materaca składa się z dwóch elementów. Pierwszy i najważniejszy jest jego wkład będący rdzeniem. To on odpowiada za właściwości ortopedyczne materaca i jego możliwości najlepszego podparcia całego ciała. Na nim spoczywa główna odpowiedzialność za komfort oraz jakość snu. Testując materac oceniamy jego twardość oraz stopień dopasowania do anatomicznej budowy kręgosłupa.


W zależności od zastosowanych surowców część materaców dzielona jest na strefy twardości, które w istotny sposób wpływają na ich leczniczy charakter. Zawsze najbardziej elastycznym polem jest strefa barkowa, która z reguły jest najbardziej wystającą częścią ciała. Część lędźwiowa jest z reguły twardsza i dzięki temu lepiej podpiera ten odcinek kręgosłupa niezależnie od przyjętej pozycji. Strefa biodrowa jest średnio twarda i ze względu na różnice w budowie mężczyzny i kobiety nie zawsze może pasować obojgu partnerom.


Coraz częściej spotykane są modele o jednolitej twardości na całej powierzchni, pozbawione stref. Jednak nie każdy rodzaj materaca może być wykonany w ten sposób. Jest to rozwiązanie najczęściej spotykane w modelach termoelastycznych.

Pokrowiec to drugie ogniwo decydujące o jakości snu ze szczególnym naciskiem na jego higienę. Jest to komponent materaca, który bezpośrednio styka się z naszą skórą, więc musi być pozbawiony składników mogących ją uczulać i podrażniać. Wysokiej klasy pokrowce mają bardzo dużą gramaturę, co czyni je niezwykle wytrzymałymi i można je wielokrotnie prać bez śladów zużycia. Włókno klimatyzujące pozwala na lepszą cyrkulację powietrza i chroni wkład przed bezpośrednim działaniem wilgoci oraz wydzielanym ciepłem. Pokrowiec jest też pierwszą barierą dla roztoczy , które żywią się złuszczonym naskórkiem oraz świetnie rozwijają się w wilgotnym środowisku, które tworzy wydzielany przez organizm pot (około pół litra podczas jednej nocy).


Ze względu na rodzaj wkładu materace można podzielić na cztery główne grupy:

  • termoelastyczne
  • wysokoelastyczne
  • lateksowe
  • sprężynowe

Materace termoelastyczne wywodzą się z grupy poliuretanowych i są najbardziej zaawansowaną technologicznie grupą. Jako jedyne reagują nie tylko na nacisk wywierany przez ciało ale również na jego temperaturę, która zwiększa się proporcjonalnie wraz ze wzrostem nacisku. W efekcie materac wykonany z pianki termoelastycznej znacznie bardziej ugina się w odcinku barkowym oraz biodrowo-udowym niż pozostałe rodzaje. Pozwala to na wzorcowe odwzorowanie kształtu ciała i nie wprowadza nienaturalnych ucisków, które nie tylko powodują ból kręgosłupa ale również są odpowiedzialne za drętwienie kończyn, wywołane zaburzeniem krążenia krwi.


Naukowcy zgodnie określają ten rodzaj materaców jako rehabilitacyjne. Są one również stosowane na szeroką skalę jako produkty przeciwodleżynowe. Wybierając typ z pianki termoelastycznej musimy zwrócić uwagę na jej gęstość oraz maksymalną nośność ortopedyczną, wyrażoną w kilogramach. Część producentów, aby zaoszczędzić, jako podkład dla wierzchniej warstwy visco stosuje niskiej klasy pianki poliuretanowe, które wykazują tendencję do szybkiego zużycia. Jest to oczywiście odzwierciedlone w niższej cenie ale również w niskiej jakości. Kupując materac trzeba zwrócić uwagę na wszystkie jego składniki a nie tylko na te, które podkreśla sprzedawca.


Materace wysokoelastyczne to bezpośredni następca produktów wykonanych z pianek poliuretanowych. W stosunku do poprzednika pianka wysokoelastyczna jest znacznie gęstsza a co za tym idzie bardzo odporna na odkształcenia. W związku z ogromnym postępem w technologii produkcji pianek żywotność materaców wysokoelastycznych jest bardzo długa przy zachowaniu elastyczności punktowej na wysokim poziomie. Dzięki redukcji nacisku zwrotnego materac z pianki wysokoelastycznej bardzo dobrze dopasowuje się do anatomicznej budowy kręgosłupa, uwzględniając nieregularne kształty ciała, w szczególności barki, lędźwie oraz biodra.


Wizytówką materaców z pianki wysokoelastycznej jest ich lekkość, która ułatwia przewrócenie materaca na drugą stronę oraz niesamowita przewiewność. Porowata struktura połączona z dodatkowymi kanałami, które z jednej strony tworzą anatomiczne strefy wspierające kręgosłup, z drugiej zaś dodatkowo polepszają wietrzenie wkładu czynią je najbardziej przewiewnymi i dlatego polecane są dla osób wykazujących skłonności do nadmiernego pocenia się.


Nowością jest stosowanie pian z dodatkiem naturalnych olejów, które po pierwsze jeszcze bardziej wzmacniają wkład, przy jednoczesnej poprawie elastyczności a po drugie mają jeszcze bardziej otwartą strukturę porów odpowiadających za cyrkulację powietrza.


Materace lateksowe od lat słyną z niesamowitej wytrzymałości oraz niezrównanych walorów rehabilitacyjnych. Model dobrej jakości jest bardzo sprężysty ale nie posiada tendencji do wywierania nacisku na ciało. O jakości świadczy stosunek zawartości naturalnego mleczka kauczukowego do lateksu syntetycznego. Najczęściej spotykaną proporcją jest około 20% składników naturalnych i 80% sztucznych. Im bardziej zmienia się wskazany parytet na korzyść lateksu z drzewa kauczukowego tym wyższa jest klasa materaca. Niestety zmiany te istotnie wpływają nie tylko na wartość ortopedyczną materaca ale również na jego cenę. Aby zapobiec jej znacznemu wzrostowi część nieuczciwych producentów stosuje tzw. wypełniacze, które nie są odczuwalne podczas testowania ale bardzo ujemnie wpływają na jakość. Stąd odczuwalna jest zmiana trendów u kupujących na korzyść pianki wysokoelastycznej, w szczególności piany biogreen. W związku z faktem, że materace lateksowe nienajlepiej oddychają, każdy z nich posiada liczne otwory wentylacyjne, które tworzone są mechanicznie lub w przypadku wysokiej klasy materaców są wulkanizowane w formach. W drugim przypadku otwory są o znacznie mniejszej średnicy ale jest ich dużo więcej.


Naturalny lateks posiada cechy nieodzowne dla alergików. Cechy w które wyposażyła go natura mają właściwości bakteriobójcze. To czyni go jednym z najbardziej higienicznych materaców odpornych na pleśń i grzyby.


Materace sprężynowe to w dalszym ciągu najpopularniejsza grupa. Wynika to trochę z zakodowanej w naszej świadomości wytrzymałości sprężyn i związanej z tym niezawodności. Niewątpliwie duże znaczenie ma również ich cena.


Materace sprężynowe można z grubsza podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią tzw. bonelle, w których wszystkie sprężyny są ze sobą połączone a punktowy nacisk na niewielką powierzchnię wywołuje reakcję sprężyn sąsiednich. Jest to rozwiązanie tanie ale z powodu braku właściwości ortopedycznych odchodzą one do lamusa.


Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest następca bonellu, czyli sprężyna kieszeniowa. Tutaj każda sprężynka umieszczona jest w osobnym woreczku pracującym niezależnie od sąsiadujących. To rozwiązanie znacznie zmniejszyło punkt podparcia czyniąc materac sprężynowy kieszeniowy bardziej elastycznym w stosunku do pierwowzoru. Każdy wkład sprężynowy wyposażony jest w nakładki lateksowe bądź piankowe i to one w dużej mierze decydują o wyższym komforcie oraz zwiększonej płynności dopasowania do ciała. Aby uniknąć deformacji wspomnianych nakładek wysokoelastycznych oraz lateksowych, materace kieszeniowe wyposażone są w przekładki tapicerskie, które je chronią przed działaniem sprężyn.


Materace kieszonkowe można jeszcze podzielić na dwie podkategorie. Różnią się one średnicą sprężyn a co za tym idzie ich ilością. Wyższą klasę stanowią sprężyny typu Multipocket , których średnica wynosi około 2cm. Przyjmuje się, że jest ich 1000 w materacu o rozmiarach 100x200.