Menu
Your Cart

Kiedy wymienić materac?

Eksperci twierdzą, że materac powinien być wymieniany na nowy nie rzadziej niż co 10 lat, chociaż praktyka często wygląda znacznie gorzej. Spora część klientów użytkuje materace po kilkanaście lat lub dłużej, nie zdając sobie nawet sprawy z tego co może znajdować się wewnątrz jego wkładu. Mało tego, są w stanie przyzwyczaić się do tego, że materac w dużym stopniu uległ zużyciu a bóle pleców z tym związane wynikają zupełnie z innych powodów.

Przyczyn wymiany materaca może być dużo. Oto kilka z nich:

  1. Nie możemy zasnąć a jak już nam się to uda to często w nocy budzimy się. Nasz sen jest bardzo lekki i niespokojny, ponieważ często zmieniamy pozycję. Przyczyną takich zachowań może być właśnie zużyty materac, który po długim okresie użytkowania stracił swoje walory ortopedyczne oraz sprężystość. Jego zdeformowane fragmenty utrudniają przyjęcie przez użytkownika wygodnej pozycji oraz uniemożliwiają kręgosłupowi zachowanie naturalnego kształtu.
  2. Rano wstajesz z bólem pleców. Nie możesz się wyprostować i musisz najpierw rozruszać ciało, aby móc prawidłowo funkcjonować. Takie objawy również mogą być spowodowane nadmiernym wygnieceniem wkładu materaca.
  3. Budzisz się zmęczony. Mięśnie i stawy zamiast regenerować się podczas snu muszą pracować całą noc nad podtrzymaniem kręgosłupa w prawidłowej pozycji. Z reguły jest to niemożliwe i wówczas nienaturalne wygięcie kręgosłupa powoduje ucisk międzykręgowy, powodujący promieniujący ból oraz drętwienie kończyn. Krążki międzykręgowe zużyte w czasie dnia nie mają możliwości regeneracji.
  4. Miewasz poranny katar lub kaszel, który w ciągu dnia przechodzi. Może to być oznaka pojawienia się grzybów i pleśni we wkładzie. Tak długi okres sprzyja również rozwojowi roztoczy, które mimo wciąż polepszanej ochrony materaców , ze względu na naturalne procesy jakim jesteśmy poddawani (pot oraz łuszczący się naskórek) , w końcu i tak zaczną się rozmnażać.
  5. Dochodzimy do wniosku, że znacznie lepiej wysypiamy się wszędzie indziej, tylko nie we własnym domu. To też może być oznaką, że nasz materac lata świetności dawno ma za sobą.
  6. Czasami zużycie dochodzi do takiego stopnia, że oprócz wspomnianych symptomów gołym okiem widać nierówności na jego powierzchni. Ze względów zdrowotnych lepiej nie czekać do tego momentu.
 
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na ich użycie.