Menu
Your Cart

Rodzaje materacy

Sprężynowe

Jest to chyba najbardziej znana grupa materaców. Jej popularność w dużej mierze wynika z zakodowanej w naszej świadomości ich wytrzymałości. Można je podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią sprężyny bonellowe, które są również częstym rozwiązaniem w wersalkach oraz prostszych sofach. Cechą charakterystyczną są łączone ze sobą sprężyny w wyniku czego naciskając w dowolny jego punkt pracuje również kilka sprężyn sąsiednich. Rozwiązanie to bardzo ogranicza możliwości materaca w zakresie punktowego dopasowania się do ciała i ma znikome właściwości ortopedyczne. Główną zaletą takiego rozwiązania jest niewysoka cena.

Modele kieszeniowe to nowsza generacja materaców z zastosowaniem sprężyn. W przeciwieństwie do bonellu każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnym woreczku wykonanym z odpornej na przecieranie tkaniny. Łączenie następuje w środkowej części kieszonki co pozwala na swobodne uginanie się sprężyn niezależnie od sąsiednich. Zdecydowanie zwiększa to elastyczność punktową materaca oraz polepsza parametry ortopedyczne. Oprócz rdzenia sprężynowego każdy materac posiada nakładki wykonane z pianek lub lateksu, które dodatkowo zwiększają elastyczność i komfort.

materac sprężynowy z lateksem

Ekskluzywną linię materaców kieszonkowych tworzą sprężyny typu Multipocket, których średnica wynosi 2cm. System ten wyposażony jest w około 1000 sprężyn w modelu o rozmiarze 100x200.

Kilkanaście lat temu materace sprężynowe często wyposażone były we wkładki z płyt kokosowych lub trawy morskiej, które znacząco utwardzały jego wkład. Rozwiązanie to zgodne było z mylną teorią, mówiącą że im twardszy materac tym zdrowszy.

Piankowe

Jeszcze kilkanaście lat temu pianka kojarzona była ze słabym surowcem, który bardzo szybko ulegał zużyciu. Wynikało to z faktu, że stosowana pianka poliuretanowa posiadała niewielką gęstość, co skutkowało nie tylko szybkim wygniataniem się ale również niewielkimi możliwościami prawidłowego podparcia kręgosłupa.

Obecnie materace piankowe zaczynają dominować na rynku usuwając w cień modele sprężynowe. Ma to ścisły związek z tym, iż największy postęp technologiczny został poczyniony właśnie w tej grupie materaców.

Najlepsze modele piankowe charakteryzują się bardzo dużą gęstością a co za tym idzie wysokim współczynnikiem nośności. Oznacza to, że wytrzymują znacznie większy ciężar przy niewielkim stopniu zużycia. Wysokiej klasy pianki wysokoelastyczne świetnie podpierają całe ciało oraz redukują uciski, tak często wytwarzane przez materace sprężynowe. Są one również doskonałą alternatywą dla sprężyn, ponieważ dają użytkownikowi podobne odczucie ale przy zachowaniu znacznie większej elastyczności punktowej. Pozwala to na lepsze rozłożenie ciężaru ciała oraz prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Częstym rozwiązaniem stosowanym przy materacach wysokoelastycznych, które jeszcze bardziej polepsza właściwości medyczne są strefy twardości. Pozwalają one na lepsze ułożenie części barkowej oraz biodrowej, które ze względu na budowę człowieka są najbardziej narażone na nacisk, powodujący ból oraz uniemożliwiający prawidłowe krążenie krwi.

materac z naturalnej pianki wysokoelastycznej

Wiodący na rynku producenci materaców coraz częściej wykorzystują do produkcji pianki z dużą ilością naturalnych składników takich jak olej sojowy czy rycynowy. Jest to nie tylko ukłon w kierunku natury związany ze światowym trendem ale to rozwiązanie jest również niezwykle praktyczne. Materace z naturalnej pianki wysokoplastycznej biogreen są dużo wytrzymalsze niż standardowe, znacznie bardziej przewiewne oraz posiadają właściwości antybakteryjne.

Termoelastyczne

Materace termoelastyczne to szczytowe osiągnięcie w zakresie rozwoju materaców rehabilitacyjnych. Ich pierwowzorem były surowce stosowane przez NASA podczas lotów kosmicznych. Miały za zadanie maksymalnie zredukować przeciążenia wywierane na kosmonautów podczas startów promów oraz wyeliminować potencjalne odleżyny spowodowane przyjmowaniem jednej pozycji. Po tych doświadczeniach wiodący producenci postanowili wykorzystać tę wiedzę na szeroka skalę i zastosować ten rodzaj pianki do produkcji materaców. Posiadają one najlepsze właściwości kopiujące oraz zapamiętujące kształt naszego ciała i wykazują właściwie zerowy nacisk zwrotny. Dzięki temu potrafią idealnie podeprzeć kręgosłup tam gdzie tego potrzebuje, a zarazem umożliwia "wtopienie się" części barkowej oraz biodrowej we wkład nie powodując żadnego ucisku. Dzieje się tak dlatego, że pianka visco zmienia kształt pod wpływem wydzielanej przez organizm temperatury i wytwarza miliony punktów podparcia, indywidualnie dopasowując się do każdego z nas. Doskonały rozkład nacisku zapobiega powstawaniu schorzeń oraz napięć mięśni, pogłębiając zdrowy sen oraz regenerację całego ciała, w tym również krążków międzykręgowych. Porowata struktura , podobnie jak w przypadku pian wysokoelastycznych pobudza krążenie.

Pomimo dużej plastyczności, przy zastosowaniu najwyższej klasy materiałów, materace termoplastyczne należą do najwytrzymalszych. Przykładem może być materac Viscgreen Lux, w którym słowacki producent Materasso oprócz gęstych pian zastosował składniki wykonane na bazie oleju rycynowego. Model ten świetnie dopasowuje się do ciała a przy tym wytrzymuje maksymalne obciążenie nawet do 170kg.

materac termoelastyczny thermo gel

Nowością wśród pian temoelastycznych są piany posiadające właściwości termoregulujące Thermo Silver. Oprócz cech rehabilitacyjnych mają ogromny wpływ na komfortowe i higieniczne środowisko snu. Utrzymują przez całą noc stałą temperaturę ciała , maksymalnie redukując pocenie się.

Lateksowe

Materace lateksowe to połączenie naturalnych składników z syntetycznymi. Słyną one z ogromnej wytrzymałości i odporności na odkształcenia przy zachowaniu elastyczności punktowej na bardzo wysokim poziomie. Jest to produkt zbliżony właściwościami do modeli piankowych. Podobnie jak one z reguły jest dzielony na ortopedyczne strefy twardości ułatwiające dopasowanie do ciała oraz redukujące nacisk na newralgiczne jego części.

Lateks jako produkt naturalny posiada właściwości niszczące wszelkiego rodzaju grzyby i pleśnie, uniemożliwiając ich rozwój i dlatego należy do najbardziej higienicznych rozwiązań w naszej sypialni. Jedynym minusem, który trzeba wskazać to ograniczona cyrkulacja powietrza. Ryzyko przegrania organizmu minimalizowane jest dzięki dużej ilości specjalnych otworów, które z jednej strony wentylują materac, z drugiej zaś moletują strefy odpowiadające za twardość. Mimo tych zabiegów materace lateksowe nie są polecane dla osób skłonnych do nadmiernego pocenia się. Drugą niewielką wadą jest ich ciężar. Są to najcięższe materace i niektórym osobom może sprawiać trudność jego przekładania na drugą stronę, bądź zmiana pościeli.

materac lateksowy sułtan night

Standardowo zawartość naturalnego mleczka kauczukowego we wkładzie materaca oscyluje w granicach 20-30%. Im lepszy stosunek zawartości naturalnego kauczuku do syntetycznego tym wyższa klasa produktu i lepsze jego właściwości rehabilitacyjne. Niestety mleczko jako surowiec jest względnie drogie i dlatego produkty z jego dużą zawartością stają się mało konkurencyjne cenowo, szczególnie w stosunku do wysokiej klasy pianki wysokoelastycznej.

Dodatkowo część nieuczciwych producentów jako wypełniacz stosuje kredę lub podobne środki, które nie tylko pogarszają wytrzymałość materaca oraz jego walory rehabilitacyjne ale mogą mieć również negatywne skutki dla dróg oddechowych czy układu nerwowego.

Dlatego zaleca się stosowanie materaców z atestami ortopedycznymi , obniżającymi stawkę VAT do 8%. Daje to gwarancję użycia najwyższej jakości składników.

 
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na ich użycie.