Na zdrowy i spokojny sen ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest zachowanie odpowiedniej temperatury ciała. Skóra nie powinna się przegrzewać, ponieważ wówczas występuje zjawisko pocenia się i sen staje się zbyt lekki. Także wychłodzenie nie sprzyja komfortowemu snu. Te czynniki sprawiają, że w nocy będziemy się budzić a w skrajnych przypadkach uniemożliwiają wręcz zaśnięcie.

Zobacz również: Jak dbać o materac?


Termoregulacja - co to takiego?

Termoregulacja umożliwia utrzymywanie stałej temperatury ciała, bez względu na zmieniającą się temperaturę otoczenia. Przegrzewanie się, bądź wychładzanie organizmu nie sprzyja spokojnemu snu a to ogranicza możliwości regeneracji fizycznej i psychicznej.


Najlepsze materace wspomagające termoregulację

Podstawową cechą materaca termoregulacyjnego jest doskonała przewiewność wkładu, która dodatkowo ma pozytywny wpływ na higieniczność, bowiem zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Niezastąpioną rolę spełniają również pokrowce, które powinny być wykonane z dużym udziałem surowców naturalnych oraz posiadać boczne siatki wentylujące. Ponadto najnowocześniejsze pianki wzbogacone są o ultranowoczesne systemy mające za zadanie utrzymanie naturalnej temperatury ciała.

Idealnym przykładem będzie tu materac Thermo Silver, którego wierzchnia warstwa pianki termoelastycznej składa się z milionów mikrokapsułek PMC - Phase Materials Change. Cząsteczki te charakteryzują się zdolnością pochłaniania ciepła, które podczas snu wydziela organizm człowieka. Zapobiega to przegrzewaniu i utrzymuje stałą temperaturę wkładu materaca. Dodatkowo rdzeń jak i dolna warstwa materaca wykonane są z bardzo gęstych pianek z otwartokomórkową strukturą. Dzięki temu Thermo Silver posiada świetną przewiewność nie tylko na wierzchu ale i wewnątrz.


Drugą, doskonałą propozycją jest materac Comfort Dynamic. Dzięki wierzchniej, włoskiej pianie Greengel o gęstości 45kg/m3, zawierającej cząsteczki żelu o właściwościach chłodzących jest on w stanie maksymalnie zredukować efekt pocenia się. Zapewnia komfort termiczny na najwyższym poziomie. Wydzielanie przez nas ciepło jest odbierane i rozprowadzane wewnątrz wkładu a następnie odprowadzane na zewnątrz. Kolejne warstwy wykonane z pianek Nightfly oraz Eliocell są również bardzo przewiewne oraz posiadają dodatkowe kanały wentylacyjne. Pokrowiec Lyocell wyprodukowany na badzie celulozy drzewnej pochłania wilgoć a następnie odprowadza ją dzięki bocznej siatce 3D.


Omawiając temat materaców termoregulacyjnych nie sposób nie wspomnieć o modelu Spinal Duo. We wkładzie materaca również zastosowano omawianą piankę Greengel oraz niezwykle komfortowe i przewiewne dolne warstwy. Jednak kluczową rolę będzie odgrywać pokrowiec Thermo Balance zawierający zaawansowane technologicznie włókna Customood. Włókna te funkcjonują podobnie jak pory skóry ludzkiej i w zależności od panującej temperatury otwierają bądź zamykają swą strukturę. W chwili wzrostu temperatury włókna otwierają się i absorbują zarówno ciepło jak i wilgoć po czym znowu zamykają się. Ta cecha działa w dwie strony, bowiem zapobiega nie tylko przegrzewaniu się ale również wychładzaniu skóry.