Planując zakup nowego materaca spotykamy się z natłokiem informacji odnośnie wad i zalet poszczególnych rodzajów. Niestety niekiedy sprzedawcy również nie pomagają dokonać najlepszego dla nas wyboru, kierując się na przykład  własnym zyskiem. Przeglądając bogatą ofertę materaców zaczynamy mieć coraz więcej wątpliwości i potencjalny zakup przyprawia nas o ból głowy. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek.


Materace Piankowe

Są to materace funkcjonujące w sprzedaży od bardzo wielu lat. Niestety często kojarzone jako produkty o słabej wytrzymałości i nikłych właściwościach ortopedycznych. Tak było kiedyś, gdy głównie dostępna była pianka poliuretanowa i osoby, które wymieniają swój stary materac zakupiony 20-30 lat temu ( tak, niestety to prawda, często dopiero po takim czasie decydujemy się na wymianę) mają taką informację zakodowaną w głowie. Jednak postęp technologiczny poszedł do przodu najwyraźniej właśnie w grupie materaców piankowych. Wszelkie badania stwierdzają, że pianka wysokoelastyczna oraz pianka termoelastyczna mają najlepsze właściwości ortopedyczne. Związane jest to z tym że dobra, gęsta pianka potrafi płynnie dopasować się do naszego ciała i nie wywiera na nie nacisku, posiada najwyższą elastyczność punktową. Dzięki temu zarówno kręgosłup jak i stawy mogą zregenerować się w czasie snu. Nasze ciało jest na całej długości idealnie podparte a krew płynie swobodnie, co pozwala uniknąć drętwienia kończyn. Dodatkowo materace piankowe stanowią trudne środowisko dla rozwoju pleśni i bakterii a najlepsze pianki są wzbogacane naturalnymi składnikami (np piany biogreen zastosowane w materacu Natur Biogreen), które mają działanie bakteriobójcze. Dzięki otwartokomórkowej strukturze są one niezwykle przewiewne , co również wpływa na higienę snu.


Kolejnym elementem na który zwracamy uwagę podczas zakupu materaca jest jego wytrzymałość. I to również jest  atutem przemawiającym na korzyść pianki, ponieważ są to najwytrzymalsze materace. Warunek jest oczywiście jeden, komponenty użyte do produkcji wkładów piankowych muszą spełniać najwyższe wymagania. Pamiętajmy pianka piance nierówna.


Materace Sprężynowe

Możemy je podzielić na dwie główne grupy: sprężynowe bonellowe i sprężynowe kieszeniowe. Te pierwsze to przestarzałe rozwiązanie, które właściwości ortopedyczne ma bliskie zeru i proponujemy nie brać ich pod uwagę w ogóle. Jedyną ich "zaletą" może być cena. Wkład ze sprężyn kieszonkowych, to taki, jak sama nazwa wskazuje, gdzie każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnym woreczku i są one ze sobą połączone punktowo. Pozwala to na pracę każdej sprężyny z osobna i jedna nie ciągnie drugiej. Dzięki temu uginają się tylko te, które w danej chwili pracują pod naszym ciałem a nie cały materac. Z reguły wkłady podzielone są dodatkowo na strefy twardości (inna twardość dla bioder, lędźwi i barków) , co pozwala na lepsze dopasowanie do naszej fizjonomii. Warto też zastanowić się nad sprężynami o małej średnicy, czyli tzw systemie multipocket. Taki wkład posiada około 500 sprężyn na m2, przykładem może tu być materac Amerika. Pozwala to na jeszcze lepszą i bardziej płynną pracę materaca oraz zapewnia większe możliwości w dopasowaniu do kręgosłupa. 

Jednak każdy materac sprężynowy obłożony jest pianką bądź lateksem i w dużej mierze te nakładki decydują o jakości całego wkładu. Dobrej jakości nakładki piankowe nie tylko polepszają właściwości ortopedyczne sprężyn ale również nie ograniczają cyrkulacji powietrza wewnątrz wkładu. Podczas zmiany pozycji kieszenie pracują niczym miechy osuszając wnętrze materaca ale jeżeli na wierzchu będzie słabej jakości pianka wówczas ograniczy przepływ powietrza i nasza skóra zacznie się pocić.


Materace piankowe czy sprężynowe, które wybrać?

Powyżej opisaliśmy budowę i właściwości dwóch rodzajów materacy. Jednak nie damy jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie. Biorąc pod uwagę wszystkie parametry i zakładając wysokiej klasy komponenty materace piankowe wydają się być lepsze zarówno pod względem wytrzymałości jak i właściwości ortopedycznych. Jednak podczas testowania materaca w salonie stacjonarnym ostatecznie kierujmy się naszymi odczuciami. To jak komfortowo czujemy się na wybranym modelu powinno być decydujące.

Pamiętajmy materac to zakup niezwykle indywidualny!