Pozycje spania - ich wpływ na zdrowy sen

Nieprzespane noce to zmora coraz większej części populacji ludzkiej. Podobnie jak zwyrodnienia kręgosłupa stają się chorobą cywilizacyjną. Wpływ na bezsenność, bądź niewyspanie ma wiele czynników takich jak stres związany z pracą, życiem osobistym, niezdrowa dieta  ale także źle dobrany materac oraz pozycja jaką przyjmujemy podczas snu. 


Pozycja embrionalna

Większość maluchów zasypia właśnie w tej pozycji dającej psychiczne poczucie bezpieczeństwa. Wielu osobom dorosłym ten nawyk pozostał ale czy jest on zdrowy? Otóż spanie na boku z mocno podkurczonymi nogami przy klatce piersiowej odciąża odcinek lędźwiowo-krzyżowy oraz ogranicza ból. Jednak nadmiernie wygina cały kręgosłup, utrzymując go w nienaturalnej pozycji w stosunku do odcinka szyjnego oraz wywiera nacisk na organy wewnętrzne. Może również powodować skurcze oraz drętwienie kończyn wywołane nieprawidłowym przepływem krwi. Nacisk na płuca może spowodować niedobór tlenu w organizmie, co także ogranicza możliwości regeneracyjne mięśni.


Pozycja na boku

Jest podobna do embrionalnej ale zdecydowanie zdrowsza. Kładąc się na jednym z boków nie dochodzi do ściskania organów wewnętrznych a zarówno stawy jak i kręgosłup są odciążone. Wszystkie mięśnie mogą się bez przeszkód regenerować a układ krwionośny funkcjonuje bez żadnych przeszkód. Jednak dla tych, którzy zasypiają na boku większym wyzwaniem będzie dobranie odpowiedniego materaca, który ma znacznie trudniejsze zadanie w idealnym podparciu kręgosłupa i dopasowaniu się do jego poszczególnych odcinków. Rozwiązaniem są tutaj materace posiadające zróżnicowane strefy twardości z bardzo elastyczną strefą w odcinku barkowym oraz materace z pianki termoelastycznej, która ugina się bardziej tam, gdzie wywierany jest większy nacisk, szczególnie dotyczy to stawów barkowych.


 

Śpiąc na boku powinniśmy lekko podkurczyć nogi ale nie za wysoko oraz włożyć poduszkę, bądź kołdrę pomiędzy kolana. Ta prosta czynność spowoduje, że nie będą bolały nas kolana oraz unikniemy bólu kręgosłupa. Ręce trzymane przed sobą powinny być lekko zgięte w łokciach. Osoby mające problemy żołądkowe powinny częściej spać na lewym boku, ponieważ to ogranicza nacisk na dolny zwieracz przełyku. Nacisk ten może spowodować cofanie kwasów żołądkowych oraz zgagę. Minusem, szczególnie dla kobiet może być fakt, iż sypiając na boku skóra twarzy jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek oraz może dochodzić do lekkiego zniekształcenia piersi (jeżeli sypiamy tylko na jednym boku).


Pozycja na plecach

Z ortopedycznego punktu widzenia jest to najzdrowsza pozycja do spania. Ciężar ciała jest rozłożony równomiernie a zarówno na stawy jak i organy wewnętrzne nie wywierany jest żaden nacisk. Kończyny są w pełni rozluźnione a układ krwionośny niczym nie ograniczony. Głowa skierowana ku górze zapewnia maksymalny dostęp do tlenu a przy zastosowaniu odpowiedniej poduszki ortopedycznej odcinek szyjny jest całkowicie odciążony. Spanie na plecach jest wskazane dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa, jednak aby dolny odcinek lędźwiowy mógł prawidłowo regenerować się pod kolanami powinniśmy umieścić poduszkę bądź zainwestować w odpowiednio profilowany materac dający takie podparcie.

Zobacz również: Materac na ból kręgosłupa



Jednak są też wady spania na plecach. Jest to pozycja zdecydowanie odradzana dla osób cierpiących na astmę oraz bezdech senny. W tej pozycji może dojść do spłycenia oddechu, powodującego niedotlenienie. Równie częstym ubocznym  efektem snu w tej pozycji jest głośne chrapanie.


Spanie na brzuchu - unikaj jak ognia

Wiele osób nie wyobraża sobie spania w innej pozycji jak na brzuchu i ma poczucie, że właśnie ona gwarantuje zdrowy sen. Tak naprawdę wywołuje ona ściśnięcie dolnych kręgów oraz całkowicie nienaturalne ułożenie odcinka szyjnego. Oprócz negatywnych skutków dla kręgosłupa może powodować również silne bóle głowy a także nacisk na uszy. Skóra twarzy będzie stale uciskana co ograniczy jej regenerację oraz zwiększy podatność na zmarszczki. W tej pozycji poduszka może ograniczać oddychanie a narządy wewnętrzne będą mocno uciskane.