Czasy kiedy wybierając meble do sypialni byliśmy niejako skazani na materac wchodzący w skład wyposażenia łóżka na szczęście już minęły. Obecnie stajemy przed innym dylematem a mianowicie przed ogromnym wyborem modeli jaki oferują nam sprzedawcy.


Ze względu na warunki mieszkaniowe musimy również stawić czoła innemu zagadnieniu , czyli czy kupić łóżko z materacem czy może sofę lub rozkładaną kanapę. W przypadku kiedy nie możemy pozwolić sobie na wydzielenie odrębnego pomieszczenia na sypialnię musimy mieć świadomość , że nie ma idealnego rozwiązania i żaden komplet wypoczynkowy, nawet ten najwyższej klasy nie zastąpi nam w sypialni odpowiednio dobranego materaca. Dzieje się tak dlatego ,że projektując meble wypoczynkowe bierzemy pod uwagę ich ergonomię głownie dla pozycji siedzącej a materace mają stanowić doskonałe rozwiązanie dla ciała znajdującego się w pozycji leżącej.


Z uwagi na fakt, że w łóżku spędzamy średnio 8 godzin na dobę materac powinien być jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Niestety , mimo stale rosnącej w społeczeństwie świadomości odnośnie zdrowego stylu życia i wypoczynku kwestia prawidłowego doboru materaca jest odsuwana na bok i o ile jesteśmy w stanie dużo czasu poświęcić podczas wyboru mebli do salonu i jadalni o tyle materac często traktowany jest zdawkowo.


Inwestycja w zdrowie

Pamiętajmy w przeciwieństwie do pozostałych mebli posiadających walory wizualne , materac to również inwestycja w nasze zdrowie.


Najważniejszą jego funkcją jest odpowiednie podparcie kręgosłupa oraz dopasowanie się do jego anatomicznej budowy. Ważne jest , aby dobrać model o odpowiedniej twardości. Pamiętajmy o tym, iż pogląd, jaki panował w ostatnich latach o tym, że najzdrowsze są typy twarde, jest tylko mitem i nie są one polecane ani dla osób zdrowych ani dla cierpiących na bóle kręgosłupa.



Zbyt twardy materac będzie dodatkowo uciskał stawy (szczególnie barkowy oraz biodrowy), ponieważ ciężar ciała nie będzie rozłożony równomiernie oraz uniemożliwi prawidłowe krążenie krwi powodując drętwienie kończyn. Musi on posiadać taki stopień twardości, aby maksymalnie podpierał nasz kręgosłup ale nie powodował ucisków i nie wypychał na siłę żadnej części ciała. Leżąc na nim musimy po prostu czuć się swobodnie i komfortowo. Materac nie może być ani za twardy ani za miękki.



Przy wyborze odpowiedniej twardości nie możemy kierować się tylko i wyłącznie wskaźnikami typu H1 , H2 , H3 , które to producenci zamieszczają w katalogach. Nie zawsze są one obiektywne i oddają faktyczny stopień twardości materaca. Powinny być zatem traktowane tylko poglądowo.




Oprócz naszych cech fizycznych tj. wagi oraz wzrostu bardzo ważnym aspektem determinującym prawidłowy wybór materaca jest pozycja , którą najczęściej przyjmujemy podczas snu. Dla osób zasypiających lub dużą część nocy spędzających śpiąc na boku zalecane są modele bardziej elastyczne, umożliwiające swobodne ułożenie kręgosłupa oraz wpasowanie się w materac najbardziej wystających elementów naszego ciała ze szczególnym uwzględnieniem odcinka barkowego u mężczyzn oraz barkowego i biodrowego u kobiet. Takie dopasowanie pozwala na zachowanie prostego kręgosłupa na całej jego długości. Osoby preferujące spanie na wznak lub na brzuchu mogą pozwolić sobie na nieco twardsze materace. Wówczas trzeba zwrócić szczególną uwagę na odcinek lędźwiowy czy aby nie odstaje zbytnio od materaca.


Analizując całą wiedzę zdobytą w salonach z materacami oraz przekazaną przez producentów w katalogach nie możemy zapominać o naszych indywidualnych preferencjach oraz przyzwyczajeniach. Nie można kurczowo trzymać się wskaźników i parametrów. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i starać się indywidualnie dopasować materac według własnych potrzeb. W przypadku osób cierpiących na poważne schorzenia kręgosłupa warto zasięgnąć opinii lekarza ortopedy, który również nie powinien za nas wybierać produktu ale jego uwagi i wskazówki mogą okazać się bardzo cenne i pomogą zapobiec pogłębianiu się wady.


Poziomy twardości wkładu

Rozwój w dziedzinie technologii produkowania materaców zaowocował nie tylko pojawianiem się coraz nowocześniejszych materiałów z których wytwarzane są ich wkłady ale również innowatorskimi rozwiązaniami wspomagającymi zachowanie prawidłowej postawy kręgosłupa w czasie snu. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie tzw. stref, które odpowiednio różnicują poziom twardości wkładu materaca w zależności od części ciała. Najczęściej stosowaną metodą jest zastosowanie 5 lub 7 stref oraz typów bez strefowych. Teoretycznie najlepszą opcją jest ostatnie rozwiązanie bowiem nie narzuca nic i pozwala naszemu ciału na naturalne ułożenie. Jednak praktyczne zastosowanie tego środka występuje tylko w określonej grupie materaców termoelastycznych i tu jest najczęściej stosowane. Ta praktyka rzadziej stosowana jest w typach piankowych oraz lateksowych. Strefy uzyskiwane są w dwojaki sposób, albo poprzez stosowanie wkładu o różnej twardości na różnych odcinkach materaca (rozwiązanie to dotyczy wszystkich rodzajów, w tym również sprężynowych kieszeniowych) albo poprzez tzw. moletowanie, czyli nacinanie wkładu przy pomocy specjalistycznych maszyn co pozwala zróżnicować stopień twardości poszczególnych odcinków wkładu materaca. Trzeba również pamiętać ,że strefy tworzone są do określonego wzrostu i nie zawsze w stu procentach spełniają swoje zadanie.


W przypadku kupna materaca do łóżka małżeńskiego pojawia się kolejne zagadnienie, któremu musimy stawić czoła. Czy kupić jeden duży czy dwa pojedyncze? To drugie rozwiązanie polecane jest w przypadku osób o bardzo zróżnicowanej wadze lub o zdecydowanie różnych preferencjach. Nie bójmy się aż tak bardzo „demonizowanej” przerwy pomiędzy materacami i lepiej kupmy dwa troszcząc się przede wszystkim o swój komfort spania , który nieodzownie połączony jest z regeneracją sił witalnych podczas snu. Przy takim rozwiązaniu należy zwrócić uwagę na wysokości materaców, które mogą się różnić.


Teraźniejsze technologie pozwalają wyprodukować materace o tak dużej elastyczności oraz możliwości indywidualnego reagowania na nacisk wytwarzany przez ludzkie ciało , że nawet przy dużej różnicy gabarytów można zastosować ten sam model. Ponadto maksymalnie zredukowano a wręcz wyeliminowano efekt drgań przenoszonych przez wkład, tworzących się poprzez ruchy partnera.


Cena – odwieczny dylemat podczas zakupów

Materace tak jak każdy produkt występują w bardzo zróżnicowanych cenach. Musimy zdać sobie sprawę , że również w tej branży cena z reguły idzie w parze z jakością. Problem polega na tym ,że często jesteśmy w stanie wydać dużą kwotę na dobra luksusowe bez których możemy się obejść a materac kupujemy najtańszy, zapominając że jest to inwestycja w nasze zdrowie a w dodatku na długi lata. Produkty wykonane z wysokiej klasy lateksu czy pianek termoplastycznych mogą wydawać się relatywnie drogie ale są to najwytrzymalsze materace oraz posiadają najlepsze podparcie punktowe zapewniające odpowiednią pozycję kręgosłupa. Ich zużycie jest zdecydowanie wolniejsze niż zwykłych pianek poliuretanowych o niskiej gęstości czy nawet sprężyn.


Higiena a wybór pokrowca

Z reguły pokrowce nie wpływają bezpośrednio na właściwości ortopedyczne materaca ale to one w dużej mierze odpowiadają za higienę snu. Warto zwrócić uwagę aby posiadały właściwości antybakteryjne oraz doskonale odprowadzały wilgoć. Takie zalety posiadają pokrowce z cząsteczkami srebra oraz wykonywane przy dużym udziale naturalnych składników. Obecnie standardem jest możliwość prania pokrowców w pralce co pozwala odświeżyć cały materac. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na gramaturę tkaniny, ponieważ zbyt niskie parametry powodują ,że pokrowiec po kilku praniach nie będzie nadawał się do dalszego użytku. Unikajmy również rozwiązań typu Lato-Zima, gdyż wpikowana w materiał owcza wełna uniemożliwia pranie.


Stelaże

Kupując łóżko praktycznie nikt nie pyta o stelaż na którym będzie użytkowany materac. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem stosowanym przez producentów mebli do sypialni są sztywne listwy pomiędzy którymi są duże odstępy lub jednolite płyty uniemożliwiające cyrkulację powietrza. Warto zwrócić uwagę na ten element, ponieważ dobry stelaż elastyczny nie tylko pozwoli na wykorzystanie właściwości materaca w 100% ale również zdecydowanie przedłuży jego żywotność. Zalecane jest stosowanie stelaży z odległościami pomiędzy listwami wahającymi się pomiędzy 3 a 4 centymetry.


Higiena Snu

Myśląc o zdrowym, niczym niezakłóconym śnie musimy najpierw pomyśleć o stworzeniu idealnego środowiska w sypialni. Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń w których śpimy oraz o utrzymaniu prawidłowej temperatury powietrza. Nie należy przegrzewać sypialni, przyjęte jest, że optymalną temperaturą jest 19-20 stopni C, ale pamiętajmy również o tym, że ważne są nasze indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia.


Pomyślmy również o takich czynnikach jak hałas czy światło, które bardzo negatywnie wpływają na jakość snu. Postarajmy się aby przed zaśnięciem w sypialni panował półmrok a podczas snu niech będzie ciemno. Dobrze by było gdyby w oknach były zasłony lub rolety uniemożliwiające przenikanie światła z zewnątrz, które tak bardzo jest nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia (światło dzienne), ale utrudnia należyty wypoczynek i regenerację sił witalnych w nocy.


Nie używajmy również przed snem komputerów czy telewizorów, które nie tylko nie pozwalają nam wyciszyć się przed snem ale również tworzą, w wyniku gromadzenia się jonów dodatnich, tzw. elektrosmog który działa bardzo niekorzystnie na jakość powietrza a co za tym idzie na nasze samopoczucie.