Skolioza jest jedną z częściej spotykanych wad postawy i powodem bólu kręgosłupa. Dotyczy znacznej części populacji a objawia się skrzywieniem kręgosłupa w stosunku do jego anatomicznej osi. Skolioza może mieć charakter wrodzonej lub nabytej np. we wczesnej fazie rozwoju człowieka, bądź w okresie dojrzewania, kiedy to rozwój mięśni nie nadąża na rozwojem układu kostnego. Trzy newralgiczne okresy rozwoju przypadają na lata : 1 a 3 rok życia, 3 a 7 rok oraz 12 a 15 rok życia dziecka.

Zobacz: Lordoza pogłębiona - jaki materac dobrać?


Wbrew utartej opinii zła pozycja, w której przebywamy nie jest najczęstszą przyczyną powstawania skoliozy. Zdecydowanie większy wpływ ma brak ruchu a co za tym idzie słaby rozwój mięśni, noszenie za ciężkich plecaków w okresie szkolnym (często na jednym ramieniu), a także schorzenia (nabyte lub wrodzone) takie jak nieprawidłowe ustawienie miednicy, różna długość nóg, czy choroby stawu biodrowego.

Stopień zaawansowania skoliozy mierzony jest współczynnikiem Cobba, czyli kątem zawartym pomiędzy skrajnymi kręgami. Skrzywienie do 10 stopni jest traktowane jako wczesne stadium i wymaga w przypadku dzieci gimnastyki korekcyjnej, skrzywienie do 24 stopni wymaga indywidualnego zestawu ćwiczeń rehabilitacyjnych, przy skrzywieniach powyżej 24 stopni stosowane są gorsety ortopedyczne , bądź zabiegi operacyjne.


Wybór materaca przy skoliozie

Wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważną czynnością dla wszystkich cierpiących na bóle kręgosłupa. Jednak musimy mieć świadomość, że materac ortopedyczny nie ma wpływu na postępowanie choroby. Jego zadaniem jest odciążenie kręgosłupa, redukcja napięć mięśniowych oraz ucisków międzykręgowych. Dobrze dobrany materac pozwoli osobom z tym schorzeniem na pełny odpoczynek i regenerację.

Dla ludzi ze skoliozą polecane są materace średnio twarde, które będą w stanie dopasować się do naturalnych krzywizn ciała. Nie mogą być zbyt twarde, ponieważ będą wywierały nacisk zarówno na stawy jak i bezpośrednio na skrzywiony kręgosłup, jeszcze bardziej potęgując ból. Nie mogą też być zbyt miękkie, ponieważ będą zapadać się pod ciężarem ciała i nie zapewnią odpowiedniego podparcia.

Warto rozważyć materace wykonane z pianki wysokoelastycznej posiadające anatomiczne strefy twardości, które bardziej ulegają pod naszym ciężarem w strefie barkowej, czy biodrowej a dają podparcie w strefie lędźwiowej, a przy tym nie wywierają nacisku tak jak materace sprężynowe. Jeżeli wykonane są z gęstej pianki, dodatkowo wzbogaconej składnikami naturalnymi tak jak materac Natur Biogreen z firmy Materasso będą płynnie dopasowywały się do anatomicznych krzywizn ale zachowają również sprężystość.


Drugą propozycją mogą być materace termoelastyczne, które posiadają największe możliwości dopasowania się do ciała a ich współczynnik wywoływania nacisku powodującego ból jest zbliżony do zera. Ich praca polega niejako na kopiowaniu naszego kształtu. Świetną propozycją będzie tu materac Monaco Dream, którego podstawa wykonana jest z naturalnych pian wysokoelastycznych a górna warstwa z gęstej piany termoelastycznej MindFoam.