Dobór odpowiedniego dla naszych potrzeb materaca to bardzo ważna sprawa. Jednak należy pamiętać, że sam zakup to nie wszystko. Zarówno kupując narożniki skórzane bądź z materiału jak i meble drewniane musimy o nie zadbać. To samo tyczy się również materaca, który trzeba pielęgnować i ze względu na higienę snu musimy poświęcić mu więcej czasu niż w przypadku mebli.

Aby materac do spania mógł należycie spełniać swoją rolę przez cały okres użytkowania należy zwrócić uwagę na kilka czynników.


Stelaż pod materac

Odpowiedni stelaż jest dla materaca jak fundament dla budynku. Niestety niektórzy sprzedawcy łóżek pomijają ten temat a ma on ogromny wpływ na późniejsze użytkowanie oraz znacznie szybsze zużycie materaca. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stelaża elastycznego, w którym odległość między poszczególnymi listwami wynosi około 4 cm. Zapewnia to zarówno dobre podparcie dla wkładu jak i wentylację, co ułatwia odprowadzanie wilgoci i zapobiega powstawaniu pleśni. Jeżeli posiadamy łóżko z pojemnikiem na pościel ważne jest, aby posiadało ono wywietrzniki.


Wietrzenie materaca

Zaraz po rozpakowaniu nowego materaca powinniśmy przewietrzyć go przez kilka godzin, ponieważ może wydzielać on zapach, który skumulował się ze względu na szczelne zapakowanie. Również w trakcie użytkowania powinniśmy kilka razy w miesiącu zdejmować na kilka minut ochraniacz jak i pokrowiec. Ta prosta czynność pozwoli na dokładne wysuszenie wkładu i uniemożliwi rozwój grzybów. Warto zastosować ten zabieg również w czasie dłuższej nieobecności w domu np podczas wyjazdu na wakacje.


Ochraniacz na materac

Pomimo tego, że większość materaców wyposażona jest w zdejmowany do prania pokrowiec, warto również pomyśleć o dodatkowym ochraniaczu, który zabezpieczy materac przed zabrudzeniem, zalaniem bądź kurzem. Pełni on podobną funkcję co pokrowiec, z tymże jest mniejszy i łatwiej go wyprać. Polecane są ochraniacze bawełniane.


Higiena materaca

Tak jak wspomnieliśmy na początku materac w stosunku do innych mebli jest znacznie bardziej narażony na zabrudzenia a na jego powierzchni może gromadzić się złuszczony naskórek, włosy, pot oraz roztocza. Dlatego powinniśmy regularnie odkurzać go miękką szczotką oraz prać (zarówno ochraniacz jak i pokrowiec). Roztocza giną już w temperaturze 55 stopni C.


Odwracanie materaca na drugą stronę

W zależności od budowy materaca większość z nich posiada dwie takie same strony. Jeżeli posiadamy materac dwustronny należy odwracać go co kilka miesięcy na drugą stronę oraz przekładać w osi głowa-nogi. Pozwala to na równomierne zużycie oraz spowalnia ten proces.


Materac służy przede wszystkim do spania

Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ nasze dzieci często traktują łóżko a co za tym idzie materac jak plac zabaw. Pokusa jest niewątpliwie duża ale chodzenie a przede wszystkim skakanie na materacu nie tylko wpłynie na jego szybsze zużycie ale może również doprowadzić do trwałego uszkodzenia wkładu i znacząco pogorszyć jakość snu lub spowodować zakup kolejnego materaca. Należy również pamiętać, że częste siadanie na materacu w jednym miejscu oraz na jego krawędzi również ma negatywny wpływ na wytrzymałość wkładu. 


Przechowywanie materaca

Jeżeli z jakichś przyczyn będziemy zmuszeni do przechowywania materaca, należy pamiętać aby był rozłożony a nie zgięty. Mimo tego, że materace lateksowe i piankowe są przystosowane do stelaży regulowanych i mogą być zginane to jednak nie powinny znajdować się w tej formie przez długi czas.


Zastosowanie powyższych wskazówek zdecydowanie przedłuży żywotność naszego materaca. Jednak nie należy zapominać o tym, że materace jak wszystko dookoła nas, ulegają  procesowi zużycia i kiedy zaczniemy odczuwać bóle pleców i nie wysypiać się należycie być może trzeba pomyśleć o zakupie nowego.