Dolegliwości związane z kręgosłupem dotyczą znacznej części populacji i rozpatrywane są w kategorii choroby cywilizacyjnej. Jedną z częściej występujących jest lordoza pogłębiona zwana hiperlordozą. Lordoza jest to wygięcie ku przodowi dolnej partii kręgosłupa a zjawisko, które opisujemy objawia się nadmiernie wygiętym kręgosłupem. Skutkiem tej choroby są przewlekłe bóle oraz konieczność bardzo długiej rehabilitacji a w wielu przypadkach kończy się zabiegiem chirurgicznym.

Dobrze dobrany materac oczywiście nie zastąpi rehabilitacji, jednak w znaczny sposób pomoże odciążyć kręgosłup w nocy i będzie zapobiegał pogłębianiu się schorzenia.

Zobacz również: Skolioza a materac


Materac ortopedyczny

Osoby u których występuje zjawisko hiperlordozy powinny zwrócić uwagę na to, aby materac idealnie dopasowywał się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, odciążając go podczas snu. Nie może być ani zbyt twardy, ponieważ nie będzie w stanie wypełnić luki powstającej pomiędzy plecami a powierzchnią materaca w odcinku lędźwiowym kiedy śpimy w pozycji na wznak, ani zbyt miękki ponieważ nie zapewni należytego podparcia. Ortopedyczne materace polecane dla osób, u których występuje hiperlordoza to :

Materac z termoleastyczną pianką Viscogreen:

Piana Viscogreen zdaje się być wręcz stworzona dla osób u których stwierdzona została hiperlordoza. Bardzo szybko reaguje ona na temperaturę wydzielaną przez organizm ludzki i płynnie dopasowuje się do naturalnego kształtu ciała niezależnie od tego w jakiej pozycji leżymy. Jednocześnie nie wywiera żadnego nacisku zarówno na stawy jak i kręgosłup.

Materac z wysokoelastyczną pianką Biogreen

Pianka biogreen występuje między innymi w materacu Natur Biogreen ,którego wkład stanowi lity blok piany z dodatkowymi nacięciami oraz specjalnymi kanałami biegnącymi w poprzek wkładu. Tworzą one ortopedyczne strefy twardości ułatwiające wypełnienie luk oraz podparcie ciała na całej długości. Nie wywiera nacisku ale zachowuje sprężystość i dynamiczne układanie się do kręgosłupa. W zależności od wagi użytkownika model Natur Biogreen występuje w twardościach H2 oraz H3.

Materac z wysokoelastyczną pianą Polargel

Osoby mające problem z lordozą a potrzebujące nieco bardziej miękkiego materaca powinny rozważyć modele z zawartością gęstej pianki polargel, która układa się do naszego ciała w sposób zbliżony do pianek termoelastycznych, a więc nie wywiera nacisku zwrotnego, zachowując przy tym sprężystość. Dodatkowo posiada właściwości regulujące temperaturę skóry co pośrednio wpływa również na spokojny, regenerujący sen.


Hiperlordoza - jakich materaców unikać!

W tym przypadku nie zalecane są materace sprężynowe, nawet kieszeniowe oraz te które zawierają płyty kokosowe. Ze względu na zbyt dużą sprężystość nie są one w stanie dopasować się do kręgosłupa i w należyty sposób go odciążyć. Ponadto mogą wywierać naciski na całe nasze ciało i pogłębiać uczucie dyskomfortu. Natomiast przekładki kokosowe bardzo utwardzają wkład materaca i nie uginają się płynnie tylko dużymi powierzchniami. Nie są w stanie wypełnić przestrzeni, która tworzy się pomiędzy materacem a odcinkiem lędźwiowym.