Od kilku lat branża fitness przeżywa oblężenie. Uprawianie sportu znów stało się modne i coraz więcej osób poświęca temu zajęciu sporo czasu.  Jednak troska o nasze ciało to nie tylko wysiłek fizyczna w ciągu dnia, to również regeneracja organizmu w ciągu nocy.  


Sen w życiu sportowca

Regularne ćwiczenia oraz zdrowa dieta bogata w składniki umożliwiające prawidłowy rozwój mięśni to podstawa sukcesu. W celu optymalizacji wyników często sięgamy po porady trenerów personalnych oraz dietetyków, jednym słowem fachowców. To podczas dnia. A co z nocą, kiedy nasze ciało potrzebuje odpoczynku a mięśnie regeneracji ? Niestety często bagatelizujemy to jak zdrowy sen wpływa na nas i ile energii czerpiemy z niego podczas dnia. Odpowiednio długi sen jest niemal kluczowy dla osiągnięcia wyników sportowych a zapewnić go może dobrze dobrany materac.


Materac dla sportowca

Głównym zadaniem materaca jest odpowiednie podparcie kręgosłupa na całej długości oraz dopasowanie się do jego naturalnych krzywizn. Dotyczy to również mięśni i stawów, które muszą mieć podparcie, aby nie "pracować" w nocy ale równocześnie nie może być wywierany na nie nacisk, powodujący drętwienie kończyn. Chodzi o to, aby ciało było całkowicie rozluźnione a dzień nie rozpoczynał się bólami mięśni i szyi. Doskonałym rozwiązaniem będą materace z pianki termoelastycznej, o czym poniżej.


Idealne dopasowanie oraz brak ucisków

Pianka termoelastyczna jest bezkonkurencyjna jeśli chodzi o plastyczność i  możliwości dostosowania się do kształtu ciała. Jej walory zwiększają się jeszcze bardziej pod wpływem wydzielanego przez organizm ciepła oraz ciężaru ciała. Dzięki tym właściwościom piany visco niejako otulają nas , ulegając w miejscach dużego nacisku (np. odcinek barkowy), a jednocześnie podpierają tam gdzie tego potrzebujemy (np. odcinek lędźwiowy). Sylwetka podparta jest na całej długości a to zapewnia spokojny sen, bez częstych zmian pozycji. Brak ucisków sprawia, że krew krąży bez żadnych zakłóceń i drętwienie ciała odchodzi w niepamięć. 


Wytrzymałość

Część klientów widząc materace termoelastyczne ,odkształcające się pod naszym ciałem ma duże obawy jak długo będą one wracały do stanu pierwotnego, utrzymując swoje ortopedyczne właściwości. Otóż , wbrew pozorom, ta grupa materaców należy do najwytrzymalszych, jednak muszą zostać spełnione określone warunki determinujące ich jakość. Zarówno warstwa wierzchnia, czyli termoelastyczna jak i spód, czyli piana wysokoelastyczna muszą cechować się wysoką gęstością. Dodatkowo producent materaców Materasso w wielu produktach stosuje naturalne składniki, które podwyższają jeszcze maksymalne obciążenie materaca dochodzące nawet do 170 kg! Przykładem będzie tu materac viscogreen lux, w którym zarówno pianka termoelastyczna jak i wysokoelastyczna wzbogacona jest o naturalne komponenty uzyskane z oleju rycynowego.


Higiena

Pianki mają to do siebie, że stanowią bardzo trudne środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. Aby ograniczyć możliwość zaistnienia takiej sytuacji do zera najlepsi producenci materaców stosują dodatki naturalne jak na przykład olejki z lawendy , bądź oleje rycynowe, które posiadają naturalne właściwości bakteriobójcze, nie znikające wraz z użytkowaniem materaca. Proponowane są również wkłady materaców  z dużą zawartością cząsteczek srebra, które od wieków słynie ze swoich właściwości, przykładem może tu być materac Thermo Silver. Gęste piany mają otwartokomórkową strukturę, która zwiększa przewiewność i pozwala na szybkie osuszanie wnętrza materaca, co również ma ogromne znaczenie dla higieniczności. Nowością jest łączenie pianek termoelastycznych z pianami greengel, które utrzymują temperaturę skóry na jej naturalnym poziomie, co bardzo ogranicza przegrzewanie całego organizmu. W materacu Magnifico Polargel zastosowano takie rozwiązanie, na wierzchu otrzymujemy dwu centymetrową warstwę pianki chłodzącej a spód wykonany jest z najgęstszej piany 85k/m3 Memory Foam. Pianka termoelastyczna o takim parametrze stosowana była do lotów kosmicznych.

Zobacz również: Lordoza pogłębiona - Jaki materac dobrać?


Zdrowy sen to zdrowe ciało.