Jaki procent populacji ludzkiej może stwierdzić, że nie cierpi na dolegliwości związane z bólem pleców ? Jak można temu zaradzić ? Jak minimalizować ten ból, bądź całkowicie wyeliminować? Czy dobrze dobrany materac może pomóc?


Bóle kręgosłupa

Dolegliwości związane z kręgosłupem stały się niestety chorobą cywilizacyjną. Narzekają na nie coraz młodsze osoby a ich styl życia niestety nie pomaga a często wręcz potęguje to uczucie. Praca za biurkiem w jednej, z reguły niepoprawnej pozycji, brak ruchu oraz nieustanne wpatrywanie się w telefon to tylko kilka czynników, które sprawiają, że nasz kręgosłup "ma ochotę krzyczeć DOŚĆ!". Ból staje się odczuwalny zarówno w pracy jak i podczas wykonywania czynności domowych typu pranie, sprzątanie. Niestety nasze podejście do tego zagadnienia jest często lekceważące i kończy się na wzięciu tabletek przeciwbólowych a nie na zaradzeniu problemowi. Doprowadzamy do stanu kiedy wizyta u specjalisty jest konieczna. Pomyślmy co sami możemy zrobić dla siebie i czy nie jest to również wina .... złego materaca.

Zobacz: Materac dla osób uprawiających sport


Materac na ból kręgosłupa.

Materac może wpływać na nasze ciało zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Źle dobrany, niewygodny czy nadmiernie zużyty może być przyczyną początków problemów, bądź w szybkim tempie pogłębiać już istniejące. Wydaje się to oczywiste, szczególnie kiedy tak modnym stało się życie według filozofii Wellness. Jednak zdrowy styl życia, uprawianie sportu, odpowiednia dieta bardzo często pomijają regenerację mięśni, stawów, czy krążków międzykręgowych. A to może zapewnić  zdrowy i odpowiednio długi sen, co jest wprost połączone z dobrze dobranym materacem. Pamiętajmy podłoże na którym śpimy to mniej więcej 1/3 naszego życia!

Zatem materac, który podczas odpoczynku prawidłowo podpiera nasz kręgosłup oraz całe ciało powinien być dopasowany do naszej sylwetki, wagi, preferowanej pozycji oraz indywidualnych potrzeb.


Czy istnieje materac idealny ?

Oczywiście nie ma jednego modelu materaca, który spełniałby oczekiwania wszystkich. Natomiast wybór jest tak duży, że z pewnością każdy może dobrać model niejako "szyty na własna miarę" i niekoniecznie  musi się to wiązać z ogromnym wydatkiem. Materac ortopedyczny nie może nas uciskać ale nie możemy się również w niego zapadać. Zatem musi posiadać odpowiednią twardość. Ani zbyt twardy materac ani zbyt miękki nie będzie w stanie utrzymać kręgosłupa w jego naturalnym kształcie. Odpowiedni poziom twardości odciąży i należycie podeprze kręgosłup na całej długości a także rozluźni mięśnie i stawy, które będą mogły zregenerować się.

Dlatego tak ważne jest testowanie materaców w salonach stacjonarnych ,które posiadają na ekspozycji odpowiednią ilość modeli testowych. Podczas wyboru możemy wspierać się również katalogowymi parametrami określającymi stopień twardości gdzie poszczególne symbole oznaczają: H1 dla osób ważących do 60 kg, H2 do 90kg, H3 90-120 kg oraz H4 powyżej 120kg. Jednak pamiętajmy, że są to tylko podpowiedzi i nie należy trzymać się ich kurczowo. Najważniejsze bowiem są nasze odczucia. Poświęćmy na testowanie tak dużo czasu jak to możliwe. Połóżmy się na wybranych materacach przynajmniej kilkanaście minut (jeśli to możliwe to oczywiście dłużej) a wtedy odczujemy czy dany model jest odpowiedni. W międzyczasie posłuchajmy fachowych porad sprzedawcy, który może również ocenić ułożenie kręgosłupa na danym modelu (szczególnie w pozycji na boku).


Inne sposoby na bolący kręgosłup

Odpowiedni materac nie zawsze sprawi, że bóle pleców odejdą w niepamięć. Musimy o siebie zadbać na różne sposoby.


Uprawiaj sport

Bądź aktywny fizycznie, bowiem jak mówi stare porzekadło sport to zdrowie. Nie mówimy tu oczywiście o sporcie wyczynowym ale o ruchu na miarę naszych możliwości, który wzmocni mięśnie pleców i brzucha a tym samym wzmocni i ustabilizuje kręgosłup. Siedzący tryb pracy oraz poruszanie się samochodem a następnie wylegiwanie się na kanapie sprawiają, że nasze mięśnie wiotczeją i nie mają siły na utrzymanie prawidłowej postawy. Tak prozaiczne czynności jak chociażby spacer uruchamiający stawy u podstaw kręgosłupa, czy pływanie będące sportem ogólnorozwojowym zdecydowanie pozytywnie wpłyną na ograniczenie bólu pleców.


Siedź prosto

Wielogodzinne przesiadywanie przy biurku bardzo obciąża mięśnie wzdłuż kręgosłupa a praca przy komputerze męczy mięśnie barków i karku. Ważne jest, aby przyjąć prawidłową postawę pleców ale zwrócić także uwagę na odpowiednią odległość od komputera oraz wygodny, regulowany oraz odpowiednio profilowany fotel. 

Zobacz również: Lordoza pogłębiona - jaki materac dobrać?


Utrzymuj prawidłową postawę pleców

Zwracaj uwagę na postawę podczas wszystkich czynności, które wykonujesz w ciągu dnia. Nie garb się jak stoisz czy chodzisz, jeżeli podnosisz ciężar rób to z ugiętych nóg i przy prostych plecach, aby nie obciążać odcinka lędźwiowego w którym najczęściej pojawiają się przepukliny.

Jeżeli od najmłodszych lat przyzwyczaisz ciało do zachowywania prawidłowej postawy to później będzie znacznie łatwiej ją utrzymywać.