Podstawą zdrowego snu jest niewątpliwie odpowiednio dobrany, wysokiej klasy materac zapewniający odpowiednie ułożenie ciała oraz podparcie kręgosłupa. Jednak duży wpływ na wysypianie się oraz higieniczne środowisko snu ma znacznie więcej czynników.


Wpływ światła na sen

Wiele artykułów zostało już poświęconych tematyce szkodliwości tzw. niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia typu telewizor, czy telefon komórkowy. Należy podkreślić, że każdy rodzaj oświetlenia, jak lampka nocna czy latarnie uliczne, nie tylko utrudnia sam proces zasypiania ale również mocno ogranicza możliwość zapadnięcia w głęboki sen. Powodem takiego stanu jest fakt, iż mózg przestaje odróżniać dzień od nocy i hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu produkowanego szyszynkę odpowiadającego między innymi za zasypianie.


Odpowiednia temperatura

Musimy zadbać o to, aby w naszej sypialni nie było ani za gorąco ani za zimno. Optymalna temperatura otoczenia to 18-20 stopni C. Przegrzana skóra zaczyna wydzielać pot a powierzchnia materaca staje się wilgotna. To prosty sposób na wybudzenie się, bądź niespokojny sen. Dodatkowo wpływa negatywnie na wkład materaca i w dłuższym czasie umożliwia rozwój pleśni i grzybów mogących powodować alergie i uczulenia. Aby ograniczyć pocenie się Materasso wprowadziło na rynek ultranowoczesny materac Thermo Silver, w którym miliony mikrokapsułek w zależności od naszych potrzeb zamarzają bądź odmarzają utrzymując temperaturę skóry na poziomie 36,5 stopnia C.


Wilgotność powietrza

Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu sypialni. Ma to ogromne znaczenie o każdej porze roku. Dbajmy o to, aby powietrze nie było za suche, ponieważ bardzo negatywnie wpływa na układ oddechowy. W okresie letnim otwierajmy okna wtedy kiedy pada deszcz, ten prosty zabieg naturalnie zwiększy stopień wilgotności. W zimę korzystajmy z ogólnodostępnych nawilżaczy. W miarę możliwości wietrzmy pościel.

Zobacz również: Pozycje spania - ich wpływ na zdrowy sen


Jedzenie i picie przed snem

Ostatni posiłek powinien być niezbyt kaloryczny i nie powinniśmy spożywać go tuż przed zaśnięciem (najlepiej kilka godzin przed). Tłuste potrawy sprawiają, że czujemy się ociężali i nie możemy zasnąć mimo posiadania najwyższej klasy materaca ortopedycznego. Również duża ilość płynów nie jest wskazana przed spaniem. Dobrze jest wypić szklankę wody, bowiem oczyszcza ona nasz organizm i nawilża. Jednak zbyt duża ilość po pierwsze sprawia, że musimy obudzić się i skorzystać z toalety a po drugie nasza skóra zaczyna się pocić ,co sprzyja rozwojowi bakterii.