Zakup odpowiedniego materaca spełniającego określone kryteria i potrzeby kupujących stanowi nie lada wyzwanie. 20-30 lat temu teoretycznie taki problem nie występował, ponieważ często producenci łóżek dodawali w zestawie materac najprostszy tzw. standardowy i najzwyczajniej w świecie po prostu nie mieliśmy żadnego wyboru. Obecnie mamy tak bogatą ofertę i taką różnorodność, że często przyprawia ona nas o ból głowy. Świadomość konsumencka jest na szczęście na coraz wyższym poziomie i często zastanawiamy się nie tylko nad tym jaki materac dobrać ale czy będzie on zadowalał oboje partnerów. 


Jeden materac dla dwojga

Obecnie w dalszym ciągu większość par decyduje się na jeden duży materac. Powodów może być kilka. Pierwszym jest chociażby powód ekonomiczny, ponieważ z reguły dwa pojedyncze materace są droższe niż jeden 160x200, część osób obawia się także tej "demonicznej" przerwy pomiędzy materacami, która może utrudniać poczucie bliskości i w którą wpadniemy itd.

Te i inne powody mogą wydawać się całkiem rozsądne ale tylko pod jednym warunkiem, że nie mamy do czynienia z sytuacją kiedy jedno z partnerów  dostosowuję się na siłę do drugiego w zakresie komfortu materaca. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może mieć taka decyzja, ponieważ źle dobrana twardość wkładu to jeden z głównych powodów zaburzeń snu, a co za tym idzie nienależyta regeneracja organizmu, osłabienie układu immunologicznego i przyczyna wielu schorzeń.

Oczywiście często mamy do czynienia z sytuacją kiedy faktycznie między partnerami nie ma dużej dysproporcji wagowej a ich potrzeby w zakresie poczucia wygody są zbliżone. Dodatkowo część różnic mogą wyrównać materace z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się indywidualnie do każdego i różnie reaguje na zróżnicowaną wagę. Dodatkowo materace z pianki visco to świetna propozycja dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Bardzo ciekawą propozycją z tej grupy jest materac MONACO DREAM, posiadający dużą  warstwę gęstej pianki MindFoam 60 kg/m3 doskonale kopiującą nasz kręgosłup a także rdzeń z wytrzymałych oraz antybakteryjnych pian Biogreen.


Materac partnerski

Od pewnego czasu Materasso wprowadziło do swojej oferty materace partnerskie spełniające oczekiwania osób, które preferują jeden duży materac ale mają inne oczekiwania odnośnie jego twardości. Polega to na tym ,że jedna połowa materaca jest wykonana np. w twardości H2 bardziej miękkiej i komfortowej polecanej dla osób lżejszych a druga w H3, czyli wskazana dla osób cięższych, bądź optujących za rozwiązaniem twardszym. Wówczas każdy śpi na swojej wybranej połowie a ewentualny problem przestrzeni pomiędzy pojedynczymi materacami znika.

Doskonałą propozycją będzie tutaj na pewno materac Natur Biogreen wykonany z pian z dużą zawartością naturalnych składników


oraz Spinal Duo, którego dodatkowo wierzchnią warstwę stanowi regulująca temperaturę skóry gęsta pianka GreenGel.


Pojedyncze materace - zło konieczne?

Ostatnim rozwiązaniem jest zakup materaców pojedynczych, według typowych dla nas potrzeb. Możemy wówczas wybrać nie tylko zróżnicowaną twardość ale także zupełnie inną budowę materaca. Są osoby, które dla dobrego snu potrzebują sprężystego, nieco twardszego podparcia kręgosłupa i tu z pomocą przychodzą materace z pianki wysokoelastycznej bądź sprężynowe kieszeniowe i są osoby potrzebujące bardziej miękkiego otulenia i nie wywołujące żadnych nacisków jak materace z pianki termoelastycznej. Pojedyncze materace ułatwiają także ich pielęgnację . Zdecydowanie łatwiej jest przerzucić na drugą stronę jednoosobowy a nie dwuosobowy (szczególnie dla osób starszych), także zdejmowane do prania pokrowce są mniejsze i zmieszczą się do każdej pralki. Duża część populacji cierpi na różnego rodzaju alergie i wtedy jedna osoba może bardziej zwrócić uwagę nie tylko na sam komfort ale także na antybakteryjny wkład bądź pokrowiec niszczący alergeny.

Dlatego nie powinniśmy traktować tego rozwiązania jako zło konieczne, tylko raczej jako troskę o nasz kręgosłup i doskonały wypoczynek. Pamiętajmy tylko, że przy tym rozwiązaniu łóżko powinno mieć przynajmniej 160 cm szerokości.


Wspólne spanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał chociaż część wątpliwości i być może wskazał nowy kierunek wspólnego spania spełniającego potrzeby każdej ze stron, spania które wcale nie musi stanowić wyzwania tylko faktyczny komfort i regenerację podczas niczym nie zakłócanego snu.

Pamiętajmy o tym, że najważniejsze to udać się razem do salonu z materacami i poświęcić trochę czasu na testowanie różnych modeli. Zwrócić uwagę na to jak układa się nasz kręgosłup i jak jest podparty. Wymienić się uwagami z partnerem i posłuchać rad sprzedawcy a na pewno uda się wybrać odpowiednie rozwiązanie i wymarzony materac.