Osoby planujące zakup twardego materaca często decydują się na takie, które posiadają wewnątrz wkładu matę kokosową. Z reguły ulegają dawnej teorii mówiącej o dobroczynnym działaniu kokosa na nasz kręgosłup, która w dalszym ciągu jest jeszcze powielana przez sprzedawców. Poniżej przedstawimy skutki spania na materacu z wkładem kokosowym.


Czym naprawdę jest materac z kokosem?

Oczywiście nie jest to tylko mata kokosowa ale są to materace z każdej grupy, czyli piankowe, lateksowe oraz sprężynowe, które w zależności od budowy mają kilkucentymetrową przekładkę z włókna kokosowego. Włókno to pozyskuje się z łupin orzechów, następnie poddawane jest ono procesowi prasowania oraz lateksowania , dzięki czemu włókna tworzą trwałą strukturę oraz nie rozchodzą się.  Efektem tych procesów jest powstanie bardzo sztywnej przekładki, mocno utwardzającej wkład.


Dla kogo materace kokosowe ?

Wielu producentów jak i sprzedawców rekomenduje to rozwiązanie właśnie dla osób poszukujących twardego podłoża, niektórzy również dla dzieci jako produkt o wysokich właściwościach rehabilitacyjnych. O ile jeszcze pierwsza wymieniona grupa docelowa może być powodem wielu dyskusji i sporów o tyle zakup takiego materaca dla dziecka może mieć katastrofalne skutki zarówno w pierwszej fazie rozwoju jak i negatywnie odbić się w późniejszym wieku. Waga dziecka oraz dopiero rozwijające się stawy będą narażone na ogromne uciski i w żaden sposób ciało nie będzie mogło uzyskać należytego podparcia. Odnośnie małych dzieci często pojawiają się propozycje łączenia wkładu kokosowego z gryką co również nie jest dobrym rozwiązaniem.


Zalety i wady materaców kokosowych

Pierwszym argumentem , już nieco nakreślonym, jest wspomniany wysoki stopień twardości. Uznajmy to za zaletę, ponieważ są osoby które właśnie tego poszukują i takie są ich oczekiwania. Drugim argumentem "za" jest zwiększenie przewiewności i wentylacji wkładu, ponieważ mimo procesu prasowania struktura maty nie stanowi jednolitej masy i pomiędzy włóknami nadal jest dobra cyrkulacja powietrza. 

Przeciwnicy jako pierwszą wadę podejmą problem sztywności maty kokosowej (co dla niektórych w dalszym ciągu będzie zaletą). Charakteryzuje się ona niskim współczynnikiem elastyczności punktowej, co oznacza że ma ona znikome możliwości dopasowania się do naturalnego kształtu kręgosłupa i podparcia w newralgicznych odcinkach. Ugina się dużymi powierzchniami , co może spowodować że stawy biodrowy oraz barkowy na tyle ugniotą materac iż spowodują, że lędźwie będą utrzymywane w dobrej pozycji tylko siłą mięśni znajdujących się wokół kręgosłupa a pomiędzy nimi a materacem wytworzy się przerwa nie dająca należytego podparcia. Taka sytuacja nie potrwa długo i kręgosłup zacznie nienaturalnie wyginać się poszukując podparcia. U osób starszych może również mocno ograniczać krążenie krwi i przyczyniać się do odrętwienia kończyn.


Wspomniana sztywność kłóci się również z zastosowaniem wysokiej klasy pianek czy sprężyn kieszeniowych. Główną cechą a zarazem zaletą tych produktów jest elastyczność punktowa, czyli płynne dopasowanie do ciała. Jako przykład weźmy chociażby materac sprężynowy kieszeniowy, na którym leży kokos oraz warstwa pianki. Pianka bez oporów zacznie ulegać i dopasowywać się do nas, potem dotrzemy do warstwy kokosu, który zniweluje wszystkie plusy pojedynczych kieszonek a także strefy twardości, które wpływają na prawidłowe ułożenie sylwetki. Kieszenie nie będą pracowały indywidualnie, lecz przy każdym nacisku ugnie się razem kilka sprężyn.


Czy materace kokosowe zapewnią zdrowy sen?

Zwolennicy mocno podkreślają naturalność włókien kokosowych i zawartych w nich soli mineralnych zwalczających bakterie. Po części jest to oczywiście prawda jednak trzeba podkreślić fakt, że aby kokos nadawał się do użytkowania w materacu zostaje poddany wielu procesom chemicznym i w dużej mierze traci swoje właściwości bakteriobójcze a w niektórych przypadkach może być nawet szkodliwy wydzielając substancje toksyczne. Dodatkowo nie każdy producent materaców tak jak Materasso stosuje kleje wodne Simalfa, nie wydzielające zapachu i neutralne dla układu oddechowego do przyklejenia płyt kokosowych, tylko kleje rozpuszczalnikowe mogące wywoływać podrażnienia błon śluzowych.

Wbrew obiegowej opinii w kokosie mogą również gromadzić się różnego rodzaju drobnoustroje, ponieważ kokos chłonie wilgoć tworząc dla nich doskonałe środowisko.


Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże podjąć świadomą decyzję odnośnie zakupu idealnego materaca. Naszym celem nie było zniechęcanie do tego rodzaju materaca, ponieważ na pewno znajdzie on jeszcze wielu odbiorców a jedynie przełamanie pewnych stereotypów dotyczących prawidłowego podparcia kręgosłupa.