Menu
Your Cart

Jak dobrać materac, Higiena snu

Jak dobrać materac, Higiena snu
Jak dobrać materac, Higiena snu
0,00zł
Bez podatku: 0,00zł

Higiena Snu

Myśląc o zdrowym, niczym niezakłóconym śnie musimy najpierw pomyśleć o stworzeniu idealnego środowiska w sypialni. Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń w których śpimy oraz o utrzymaniu prawidłowej temperatury powietrza. Nie należy przegrzewać sypialni, przyjęte jest, że optymalną temperaturą jest 19-20 stopni C, ale pamiętajmy również o tym, że ważne są nasze indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia.

Pomyślmy również o takich czynnikach jak hałas czy światło, które bardzo negatywnie wpływają na jakość snu. Postarajmy się aby przed zaśnięciem w sypialni panował półmrok a podczas snu niech będzie ciemno. Dobrze by było gdyby w oknach były zasłony lub rolety uniemożliwiające przenikanie światła z zewnątrz, które tak bardzo jest nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia (światło dzienne), ale utrudnia należyty wypoczynek i regenerację sił witalnych w nocy.

Nie używajmy również przed snem komputerów czy telewizorów, które nie tylko nie pozwalają nam wyciszyć się przed snem ale również tworzą, w wyniku gromadzenia się jonów dodatnich, tzw. elektrosmog który działa bardzo niekorzystnie na jakość powietrza a co za tym idzie na nasze samopoczucie.

Dobór Materaca

To jaki dobierzemy model będzie w głównej mierze decydować o tym czy w nocy zregenerujemy nasz organizm tak aby mógł wydajnie funkcjonować w ciągu dnia, czy obudzimy się jeszcze bardziej zmęczeni.

Najważniejsze jest to, aby dobrać model o odpowiedniej twardości. Pamiętajmy o tym, że pogląd, jaki panował w ostatnich latach o tym, że najzdrowsze są twarde materace, jest tylko mitem. Musi on posiadać taki stopień twardości, aby maksymalnie podpierał nasz kręgosłup ale nie powodował ucisków i nie wypychał na siłę żadnej części ciała. Leżąc na nim musimy po prostu czuć się swobodnie i komfortowo.

za twardy

Zbyt twarde podłoże nie pozwala na prawidłowe ułożenie się, "wtopienie" w łóżko odcinka barkowego oraz biodrowego, powodując nienaturalne ułożenie ciała i ból oraz utrudnia krążenie krwi.

zbyt miękki

Zbyt miękkie z kolei uniemożliwia prawidłowe podparcie kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym i sprawia, że w nie "wpadamy", co może spowodować ból.

prawidłowo dobrany materac

Dobrze dobrany materac umożliwia zachowanie anatomicznej postawy kręgosłupa, ulega w cięższych odcinkach ciała i podpiera te, które tego wymagają. Mięśnie pleców mogą odpocząć.

Drugą ważną sprawą jest to, z czego został wykonany. Fabryka Materasso posiada w swojej ofercie szeroką gamę modeli, które można podzielić na kilka podstawowych grup:

  • sprężynowe,
  • lateksowe,
  • z pianki wysokoelastycznej,
  • z pianki termoelastycznej,

To który wybierzemy, zależy tylko od nas samych, dlatego przede wszystkim zachęcamy do przetestowania różnych modeli na ekspozycji.

Każdy rodzaj ma swoje zalety. Poniżej przedstawimy krótką charakteryzację poszczególnych grup, tak aby chociaż trochę ułatwić Państwu dokonanie odpowiedniego wyboru.

  1. Materace sprężynowe, które do niedawna były najpopularniejszą grupą, można podzielić na bonellowe - znane ze starszych typów wersalek i tapczanów (powoli wychodzą z użycia) oraz kieszeniowe, w których każda sprężyna znajduje się w oddzielnym woreczku i działa niezależnie od innych. Modele kieszonkowe mogą różnić się między sobą ilością zastosowanych sprężyn oraz stosowanymi na nie nakładkami. Pamiętajmy o tym, że im większa część z nich posiada niewielką średnicę (tzw system Multipocket) oraz grubsze nakładki, tym bardziej polepsza się elastyczność punktowa podłoża i może ono płynniej dopasować się do naszego ciała.
  2. Kolejną grupę stanowią materace lateksowe, które charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na odkształcenia, a przy tym niemal idealnie podpierają kręgosłup, pomagając utrzymać go w naturalnej pozycji. Dzięki zastosowaniu lateksu naturalnego posiadają one właściwości antybakteryjne, niszcząc w zarodku wszelkiego rodzaju pleśnie oraz grzyby. Cechą ujemną tego rodzaju wkładów jest ograniczona cyrkulacja powietrza, bowiem materace te "oddychają" tylko za pomocą specjalnych otworów i kanałów wentylacyjnych a nie całą powierzchnią. Nie są polecane dla osób wykazujących skłonności do nadmiernego pocenia się.
  3. Następna grupa to modele piankowe. W ostatnich latach producenci położyli największy nacisk na rozwój właśnie tych modeli. Można je podzielić na dwie kategorie:
    • wysokoelastyczne, które stanowią doskonałą alternatywę dla lateksu. Posiadają podobną sprężystość oraz właściwości ortopedyczne a przy tym są maksymalnie przewiewne. Ich porowata struktura oraz dodatkowe kanały wentylacyjne sprawiają, że posiadają one najlepszą cyrkulację powietrza zapewniając tym samym maksymalna higienę oraz komfort snu. Dzięki zastosowaniu w najnowocześniejszych piankach surowców naturalnych wykonanych na bazie olejów roślinnych (piana biogreen), którymi zastąpiono składniki ropopochodne, są one jeszcze wytrzymalsze na odkształcenia, a także, podobnie jak mleczko kauczukowe, posiadają naturalną zdolność do niszczenia mikroorganizmów. Cechuje je również znikomy nacisk zwrotny co zapewnia niczym niezakłócone krążenie krwi oraz bardzo wysoka elastyczność punktowa.
    • z pianki termoelastycznej posiadają najlepsze właściwości kopiujące kształt naszego ciała i wykazują właściwie zerowy nacisk zwrotny. Dzięki temu potrafią idealnie podeprzeć kręgosłup tam gdzie tego potrzebuje, a zarazem umożliwia "wtopienie się" części barkowej oraz biodrowej we wkład nie powodując żadnego ucisku. Dzieje się tak dlatego, że pianka visco zmienia kształt pod wpływem wydzielanej przez organizm temperatury i może indywidualnie dopasować się do każdego z nas. Cechują ją najwyższa elastyczność punktowa. Również w tym przypadku najlepsi producenci, jak fabryka Materasso, stosują na coraz większą skalę surowce naturalne (piana viscogreen). Ten typ szczególnie polecany jest osobom mającym problemy z kręgosłupem oraz stosowany jest w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Stelaż oraz podgłówek ortopedyczny

Istotną kwestią jest również odpowiedni stelaż oraz anatomiczna poducha umożliwiająca prawidłowe podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa. Ortopedyczny podgłówek musimy dobrać tak samo jak materac, w zależności od naszych potrzeb ale również od tego jaki typ podłoża dobraliśmy. Proszę pamiętać, aby poduchy testować na uprzednio wybranym modelu materaca.

Natomiast stelaż traktujmy jak podwozie w samochodzie. Bez dobrego zawieszenia nawet najlepszy samochód będzie sprawował się dużo gorzej. Zalecane jest stosowanie stelaży elastycznych, które zapewniają wykorzystanie 100% właściwości materaca.

Ze względów higienicznych zaleca się wymianę materaca nie rzadziej niż co 10 lat.

Pamiętaj ! Nie krępuj się i przetestuj produkt bo tylko w ten sposób możesz sprawdzić jego walory.

     
    Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na ich użycie.